Hrachovec

Znak Hrachovce

Název obce pochází od stromu, habru. Strom lze zobrazit buď celý anebo část. Jelikož tento strom je nepravidelného tvaru, rovněž list je podobný mnoha jiným, vycházel nejprve návrh obecního znaku z plodu, kterým je oříšek s tzv. křidélky, nazývá se listen.

Po předložení předběžných návrhů bylo navrženo, že znak by měl prezentovat název

obce, který je odvozený od habru, a tak ve znaku by měl být zobrazen celý strom habr umístěný na trojvrší značící ves horského rázu (podhorského). Dále tento strom bude znázorňovat v Hrachovci starý chráněný strom Tis červený.

Popis znaku:

💡 Vpravo v bílém poli je postaven strom (habr) na trojvrší v přirozených barvách (zelenohnědý-vykresluje název obce a její polohu na okraji lesa, jedná se tedy o tzv. mluvící znamení) dávající jméno vesnici Hrachovec.

💡 Proslulý biskup Bruno, píše ve své poslední vůli z roku 1267, že v starobylém okrsku církve Olomucké založil Rožnov

a Hrabové (Rosenowe et Grabowe), „Hraby“ čili podle spisovné řeči „habry“ mohly dát jméno nové osadě, tak jako jiným osadám východní Moravy. Dodnes je u Hrachovce trať „Hrabí“ a samota „Podhrabí“. Proměna původního názvu Hrabové na „Hrachovec“ mohla vzniknout, když zanikly hrabové houště a původní

jméno vsi nebylo pochopeno sousedním obyvatelstvem. V listině z roku 1376 se již tato osada nazývá „Hrachovic“ (Hrachovecz). Roku 1392, 1396, 1464 a 1480 se mluví opět o „Hrachovci“. Ale roku 1502 se zase píše o končinách „Hravockých“ a tento název je tomu původnímu Hrabové opět bližší. V letech 1535 a 1872 se již zase osada nazývá Hrachovic.

Pečeť a minulost.

💡 Další návrh vychází z pečeti a historie či minulosti obce. Pro obec Hrachovec přichází do úvahy obecní znak:

👉 Radlice. Symbol radlice mívala většina zemědělských obcí, hrotem obráceným vzhůru značila vzpurnost-povstání.

Popis znaku:

💡 V horní polovině půleného znaku je zleva v červeném poli umístěna stříbrná radlice, špičkou nahoru s ostřím doleva otočená. Symbolizuje zemědělský charakter obce z hrachovecké pečeti.

Spodní část znaku

Je největší částí znaku a její význam se dá snadno odvodit.
💡 Do znaku bylo navrženo mlýnské kolo znázorňující hrachovecké mlýny Bauerův a Ležákův (Pečivův a Stodůlkův). Mlýnské kolo je také ve znaku Kardinála Bauera.
💡 Dvojitá bílá vlnovka znázorňující Hrachovecký potok rozdělující vesnici na dolní a horní konec a protékající řeku Bečvu dolním koncem (na severní hranici katastru).